10 načina da vaše dete postane kreativni genije

Kada kažemo kreativnost, moguće je da prvo pomislimo na umetnost, neki vid takvog izražavanja. Međutim, kreativnost je u stvari način na koji se kreira nešto novo, takoreći nestandardni i drugačiji način razmišljanja i delovanja. Kreativnost podrazumeva i takozvano divergentno razmišljanje koje ima za ishod iznalaženje nekih novih načina rešavanja problema ili stvaranja inovacija.

Velika je zabluda da se sa njom rađamo u smislu da je data rođenjem u određenom obimu ili količini (čime god se merila, a ne postoji merna jedinica za kreativnost). Jeste tačno da se neka deca rađaju kreativnija ali je itekako istina i da se ona može razviti i unaprediti određenim tehnikama podjednako kao i što se može “ugušiti” ako se zamemari ili ne neguje.

Pišući ovaj tekst, pomislila sam koliko često za nekog jednostavno smatramo da je ili kreativan ili ne. Međutim kreativnost ima bezbroj nijansi i zavisi od mnogo uslova. Ako porazmislimo na tu temu, shvatićemo da postoji dosta pridruženih i spoljnih faktora koji utiču na nivo kreativnosti jedne osobe, kao i načina na koje se ona ispoljava. Sebe na primer smatram kreativnom osobom i to na dosta načina. Prisećajući se kako mislim da sam to postala, sistematizovala sam neke tačke sopstvenog odrastanja za koje mislim da su imale najveći uticaj, a koje se trudim da “prepišem” na odgoj svoje dece.

U tom smislu, evo nekoliko ideja kako možemo uticati na kreativnost sopstvene dece.

1. Slobodna igra

Hajde da se setimo kako smo mi znali da se igramo, bez čuđenja kako današnja deca ne znaju.

Da li mirno i bez panike posmatramo kad se penju na drvo? Da li bismo ih pustili da padnu sa istog (ne neke ogromne visine, razume se)? Da li nam je smešno ako se ublatnjave? Jesmo li im kupili klikere ili pokazali igre sa lastišem? Da li bi im dozvolili da pokisnu do gole kože?

Ako ste sa “Ne” odgovorili na više od dva pitanja, kako tačno mislimo da dete bude kreativno? Slobodna igra omogućava deci da istražuju svet oko sebe, razvijaju maštu i rešavaju probleme.

Slobodna igra je odlična fizička aktivnost koja nedostaje današnjoj deci a može stimulisati kreativno razmišljanje. Kada ne postoje uslovi da se sprovodi na otvorenom, decu možemo uključiti u sportove, ples ili jednostavne fizičke igre koje se dešavaju u zatvorenom a pomažu im da se opuste i oslobode stresa.

2. Praktikovanje umetničkih aktivnosti i posete kulturnim događajima

Podstičite dete da se bavi crtanjem, slikanjem, vajarstvom ili muzikom. Ove aktivnosti razvijaju fine motoričke veštine i omogućavaju im da izraze svoje emocije i ideje. Vodite dete na izložbe, koncerte, pozorišne predstave i kulturne festivale, jer se time proširuju vidici i inspiriše kreativnost.

deca u poseti galeriji

3. Čitanje knjiga i učenje stranih jezika

Čitanje podstiče maštu i proširuje detetov rečnik. Deca su često vizuelni tipovi, dok im čitamo oni zamišljaju čitave scene i dešavanja iz knjiga, čime se mašti pušta na volju a samim tim i podstiče kreativnost. Birajte knjige različitih žanrova i tema kako biste im pružili širok spektar ideja i inspiracija. Učite dete osnovama stranih jezika kroz igre i pesme. Poznavanje različitih jezika može stimulisati razmišljanje i kreativnost.

dete koje čita knjigu

4. Postavljanje izazova i pitanja otvorenog tipa

Postavljajte deci pitanja koja konstantno podstiču razmišljanje, kao što su „Šta misliš da bi se desilo ako…?“, „Kako bi ti rešio/la ovaj problem?“. Pomerajte im granice mogućeg ovim pitanjima ili raznim zadacima. Ovako ćete ih motivisati da koriste svoju maštu i logičko razmišljanje. Podstavljajte pred njih razne moguće i nemoguće, ostvarive i neostvarive situacije.

Oduševićete se kako njihov mozak drugačije razmišlja. Dajte detetu zadatke koji ih izazivaju da koriste svoju maštu i inovativnost, kao što su izrada neobičnih konstrukcija ili smišljanje priča.

zanimljivi i smešni razgovori sa detetom

5. Podsticanje istraživanja i nezavisnosti

Dozvolite deci da sami istražuju svet oko sebe kroz prirodu, naučne eksperimente ili raznu literaturu. Istraživanje pomaže detetu da povezuje različite koncepte i razvija kritičko mišljenje. Dajte detetu priliku da samostalno donosi odluke i rešava probleme. Jedini kriterijum za sputavanje u ovom segmentu je verovatnoća da se dete povredi.

Ova praksa razvija njihovu samopouzdanje i sposobnost da preuzmu inicijativu.

6. Stvaranje stimulativnog okruženja

Raznovrsni materijali kao što su knjige, umetnički pribor (glina, bojice, plastelin, vuna…), kockice i muzički instrumenti bi trebalo da budu uvek u vidokrugu i na dohvat ruke deteta, kako bi imalo resurse za istraživanje i kreiranje.

7. Pohvale i ohrabrenje

Ohrabrujte i pohvalite detetove kreativne napore, bez obzira na ishod. Fokusirajte se na proces, a ne na krajnji rezultat, kako biste podržali njihovu ljubav prema kreativnosti.

pohvaliti dete

8. Razvoj socijalnih veština i osećaja za humor

Omogućite detetu interakciju s vršnjacima kroz grupne aktivnosti ili timske igre. Socijalne interakcije pomažu u razvoju empatije, saradnje i razmeni ideja. Humor je takođe jako važan za kreativnost. Smejte se zajedno, pričajte viceve i podstičite dete da smisli sopstvene smešne priče ili crteže.

kreativne igre za decu u grupi

9. Modeliranje kreativnosti

Budite uzor svom detetu tako što ćete i sami pokazivati kreativnost. Učestvujte u zajedničkim kreativnim aktivnostima i pokazujte im da je u redu grešiti i učiti iz grešaka.

igranje sa decom

10. Fleksibilnost i adaptivnost

Učite dete kako da bude fleksibilno i da se prilagođava novim situacijama. Ovo će im pomoći da razviju sposobnost kreativnog rešavanja problema i inovativnog razmišljanja u različitim životnim okolnostima.

Hajde sada da zastanemo i razmislimo o nečemu drugom. Koliko puta smo se susreli sa sintagmama sledećeg tipa: da treba da se podsetimo kako je to biti dete, da treba da dozvolimo detetu u sebu da se probudi i ponovo raduje kao i da je svet lepši kada se gleda očima deteta. Zamislite sebe sada da svaki dan sa svojim detetom ili decom uradite bar jednu zanimljivu kreativnu aktivnost.

Kako mislite da će to uticati na vas i vaš odnos sa detetom? Da li vam se sviđa ideja da podetinjite i zbližite se još više sa svojim detetom? Verujem da je odgovor da!

Tu dolazimo do po mom mišljenju najbitnije tačke od prethodnih 10, a to je tačka broj 9, koja kaže da se deca ugledaju na nas. To znamo odavno. Zašto mislimo onda da se to ne odnosi na kreativnost i kreativno izražavanje?

kreativnost kod dece

I da zaključimo

Kreativnost nije urođena karakteristika koja se pojavljuje preko noći, već veština koja se razvija kroz igru, istraživanje, podršku i ohrabrenje. Razvijajmo ove veštine kako kod sebe, tako i kod svoje dece. Kreativnost je izuzetno bitna za dečiji razvoj, ona im omogućava da se izraze, reše probleme i razviju jedinstvene perspektive.

Ознаке: