Da li vaše dete ne uspeva da se izbori za sebe i kako to promeniti?

amopouzdanje kod dece igra ključnu ulogu u njihovom razvoju i uspehu.

Kada dete ima poverenja u svoje sposobnosti, ono je spremno da prihvati nove izazove, uči iz svojih grešaka i suočava se sa neuspesima na konstruktivan način. Podrška roditelja i pozitivno okruženje igraju ključnu ulogu u izgradnji ovog samopouzdanja, koje je osnova za budući uspeh u svim aspektima života.

Takođe, samopouzdanje kod dece pomaže im da razviju zdrave socijalne odnose i da se lakše uklope u različite društvene situacije.

Samopouzdanje i način izražavanja

Već u samom naslovu ovog teksta stoji reč „izBORI“, koja dominira nad svim ostalim rečima i privlači svu pažnju u odnosu na ostale reči. Stvara se veza između reči dete i borba. Zamišljam arenu, borilište u kom jači, spretniji, brži, mudriji preživljava. Onaj drugi gubi sve, bez mogućnosti za revanš.

Da li život mora da bude arena? Da li želimo da naša deca odrastanje doživljavaju kao borilište ili kao igralište? Takođe i budući život?

Kada razmišljamo ili pričamo na ovu temu, u prisustvu deteta ili ne, ne bi li bilo mnogo manje zastrašujuće kada bismo, za početak, umesto reči „izbori“, koristili reč „zauzme“.

Kako da naše dete nauči da se zauzme za sebe?

dete koje se igra sa drugom decom

Lingvistika koju koristimo

Za početak, lingvistikom koju koristimo, jer znamo da reči koje biramo povezane sa našim mislima i one utiču na osećanja koja pothranjujemo. Kako mi, roditelji, tako i naša deca.

Samopouzdanje kod dece kao ključna vrednost

Samopouzdanje je jedan od najvažnijih aspekata koji doprinosi uspešnom razvoju deteta. Kada dete ima poverenja u svoje sposobnosti, ono je spremno da prihvati nove izazove, uči iz svojih grešaka i suočava se sa neuspesima na konstruktivan način.

Podrška roditelja i pozitivno okruženje igraju ključnu ulogu u izgradnji ovog samopouzdanja, koje je osnova za budući uspeh u svim aspektima života.

Lični primer

Sledeća važna stvar je lični primer, kao i u svemu drugom.

Gledajući roditelja, dete formira svoja uverenja i vrednosti.

Ukoliko u roditelju vidi borca u areni, a ne osobu koja vlada svojim životom i zauzima se za sebe, a samim tim i za svoje dete, dete će prihvatiti isti model. Izabraće svoju ulogu u toj areni, bilo da se bori za pobedu (preživljavanje) ili da se povlači pred pobednikom, smatrajući sebe poraženim.

Svet oko nas

Istina je da ovaj svet sve više funkcioniše na principu napadni ili ćeš biti napadnut, no, mora li da bude tako?

I da li odbrana od napada podrazumeva poraz u slučaju jačeg protivnika?

Kako dete to doživljava je ključ za sva dalja „zauzimanja“ za sebe. Jer, to je ono što treba da nauči, da i kada bude nadjačano u jednom slučaju, biće i druge prilike.

Svaka greška bi trebalo da se doživljava kao prilika da se iz iskustva nauči nešto novo, da se u sledećem iskustvu ispravi ono što nije davalo željeni rezultat i nije bilo korisno.

A tu drugu priliku treba da uoči, upravi i iskoristi samo, nikako u senci roditelja koji ispred njega zahteva pravdu i „ispravlja krive Drine“.

Odnosti unutar porodice

odnosi unutar porodice

Takođe, veoma je važno kako funkcionišu odnosi i relacije unutar porodice. Kada se uspostave zdrava očekivanja od svakog člana porodice, i dete će imati jasnu predstavu o svom položaju i svojim „pravima“ i kada oseti da je na bilo koji način to ugroženo, moći će argumentovano da se zauzme za sebe.

Kada bude znalo da to može da bude uvaženo u porodici, bez popuštanja ako je van uspostavljenih očekivanja, ali i bez kazne i kritike ukoliko je negde pogrešilo.

Vraćamo se uvek na odnose u porodici i dolazimo do spoznaje da sve čemu želimo da naučimo svoju decu najpre moramo da sa sigurnošću znamo i mi sami.

Zato u InfinitUm-u smatramo da je podrška roditeljima jako važna i imamo upravo radionicu koja je za podršku roditeljima.

Zaključak

Da se naša deca ne bi „borila“ za sebe, nego se „zauzimala“, treba da imaju roditelje koji isto to uspešno primenjuju za sebe.

Samopouzdanje kod dece se gradi svakodnevnim primerima, razumevanjem i podrškom u porodici. Jer, kada dete oseti sigurnost i podršku kod kuće, mnogo će lakše izaći na kraj sa izazovima koje život donosi.

Kada naše dete stekne samopouzdanje kroz sopstvene uspehe i ispravljanje grešaka, naučiće kako da se zauzme za sebe u svim situacijama, bez straha od neuspeha ili osude.

Roditelji treba da budu primer koji će pokazati kako se sa samopouzdanjem zauzeti za sebe i druge, stvarajući tako buduće generacije koje će znati kako da se nose sa izazovima života.

Ознаке: