Kako deca uče? Razumevanje različitih stilova učenja (VAK metodologija)

Većina roditelja se, u već prvim danima školovanja dece, suoči sa rečenicom: „Vaše dete je nemirno, stalno se vrti, ne može mirno da sedi…“.

Učitelji takvo ponašanje ocene kao nepoželjno i neprimereno i već u startu su roditelji u mukama sa samim učenjem i školovanjem dece.

Da li je dete (koje „nemirno“ sedi na času) nemirno i zašto nije, otkriva nam VAK metodologija.

Reprezentativni sistemi učenja (VAK metodologija)

VAK metodologija učenja
VAK metodologija učenja

Vizuelni reprezentativni sistem

Glavna karakteristika ovog stila jeste što se u njemu sve informacije o nekoj temi povezuju slikama.

Dete koje pripada vizuelnom reprezentativnom sistemu najbolje i najlakše uči gledajući, a ne slušajući.

Vizuelci uče tako što sve što čuju zamišljaju u svojoj glavi, daju oblik, izgled i formu rečima kako bi reči dobile značenje koje će oni upamtiti.

Primer vizuelnog tipa su deca koja podvlače definicije u knjigama različitim bojama a često prave i svoje skripte.

Auditivni reprezentativni sistem

Auditivne osobe uče kroz slušanje. Skloni su tome da bolje upamte ono što čuju u odnosu na ono što su pročitali. Deca koja pripadaju auditivnom sistemu prave buku jer im je važan svet zvuka.

Gradivo koje treba da savladaju najbolje nauče izgovarajući ga naglas jer im je veoma važno da čuju ono što treba da zapamte.

Vole izazove i zadatke koji zahtevaju veštinu slušanja kao i komunikacijske veštine. Auditivci vole pevanje, muziku, bučne video igrice.

Kinestetički reprezentativni sistem

Odlika deca ovog sistema jeste ta da praktikuju fizičku aktivnost radije nego klasično slušanje predavanja. Kinestetičarima je neophodna spoljna stimulacija kako bi održali koncentraciju.

Više o povezanosti između motorike i kognitivnog razvoja možete saznati u našem članku.

Veoma vole akciju i sedenje im baš teško pada jer imaju stalnu i urođenu potrebu za kretanjem. Situacije i događaje pamte po osećanjima u tim prilikama i vrlo im je važan osećaj koji imaju u prostoriji gde uče.

Najlakše uče gledajući kako se to radi nego slušajući ili čitajući o tome. Uživaju kada aktivno učestvuju u procesu učenja.

Deca su mešavina svih stilova učenja

VAK metodologija
Bolja koncentracija

Veoma je važno znati da smo svi, po malo, sva tri sistema. Lako razumemo šta govori auditivac, ili šta opisuje vizuelac ali da bismo osetili draž koju žele da nam prenesu o nekoj situaciji ili o njihovom ličnom osećanju.

Najbolje bi bilo da nam govore prema odlikama našeg dominantnog sistema, a ne njihovog.

Kinestetički stil dominira kod mlađe dece

Ono što mi je vrlo važno da naglasim jeste da većina dece, ne svi, jesu kinestetičari u prvih 7-8 godina života.

Kinestetički pristup u učenju fokusira se na učenje kroz fizičku aktivnost i iskustvo.

Deca će gradivo lakše savladati i bolje naučiti kroz igru i samo izvođenje zadataka. U kinestetičkom pristupu su vrlo važna i čula dodira, mirisa ili ukusa.

Deca koja treba da nauče nešto napamet, a pripadaju kinestetičkom reprezentativnom sistemu, vrlo često će učiti šetajući, držeći knjigu u rukama jer im je potrebno a i važno da osete, da dodirnu gradivo koje uče.

Šta znači nemirno dete u učionici?

Nemirno dete
Nemirno dete

Elem, da se vratimo na početak priče o deci koja „nemirno sede“ na času, to nisu neposlušna i nemirna deca već mali kinestetičari koji imaju prirodnu i urođenu potrebu da se kreću dok deca uče.

Ono što nam VAK metodologija govori jeste da istu lekciju neće isto shvatiti, razumeti i doživeti deca iz različitih reprezentativnih sistema.

Vizuelcu je važno govoriti deskriptivno, u slikama, auditivcu govoriti naglas a kinestetičara uključiti u sam proces učenja.

Različiti stilovi za bolji uspeh u školi

Svi negde znamo i imamo ideju o različitim pristupima i stilovima učenja, ali kad nam deca krenu u školu, nekako očekujemo da svakom detetu od starta prija škola, gradivo bude lako i razumljivo bez obzira na to kakvo je naše dete i koji stil mu najviše odgovara.

Ono što jeste najveća mana našeg školskog sistema jeste baš taj pristup da su svi isti i jednaki i da za sve važe ista pravila i da se svima isto objašnjava i predaje pa ako treba i 100 puta.

InfinitUm pristup i individualno učenje

Vizuelni reprezentativni sistem
Vizuelni reprezentativni sistem

Prvo kao majka deteta koje pohađa InfinitUm program već dve godine, i sada, kao InfinitUm učitelj, primećujem i svedočim lepoti i čarima individualnog pristupa u učenju i radu sa decom.

Isto gradivo, ista knjiga, ista slova i brojevi za svu decu našeg programa se svakom detetu predaju i objašnjavaju prema njegovom reprezentativnom sistemu i na „jeziku koje ono najbolje razume“.

Individualni pristup u učenju je osnovni pristup koji koriste Infinitum učitelji i sa takvim pristupom i radom, uspeh ne može da izostane.

Prepoznajte stil učenja svog deteta

Ukoliko niste sigurni kom reprezentativnom sistemu pripada vaše dete i koji stil učenja je njemu najlakši i najzanimljivi, uradite test sa detetom i otkrijte koji je tip pre nego što mu učitelji ili neko drugi zalepi etiketu neposlušnog i nemirnog deteta.

Učenje je svima zabavno, samo ne na isti način.

Ознаке: