Pre devet godina, kao i većina roditelja, nisam bila svesna koliko će izazovi sa tehnologijom uticati na obrazovanje i koliko će biti potrebno motivisati decu na učenje, kako bi zavolele znanje i školu.
Moje ćerke, Ana i Natalija, provodile su vreme pred televizorom, prvo uz BabyTv, a zatim uz Nickelodeon.
Pored toga, postojali su i tableti, pametni telefoni i razne igre koje su im privlačile pažnju. U to vreme nisam bila svesna koliko će to uticati na njihovo obrazovanje i razvoj.
Kada je moja starija ćerka, Ana, imala samo 6 godina, počela je da pokazuje znake nemogućnosti da se fokusira, a radne sveske za predškolsku postale su joj prava muka.
U tom trenutku, iskreno me je uhvatila panika. Kako će ona proći u školi?
Sadržaj
ToggleStrah od gubitka već krhog samopouzdanja
Ana je bila veoma emotivno osetljiva. U našoj porodici, ona je uvek bila prva i, kao roditelj, počela sam da se brinem da će njeno samopouzdanje drastično opasti.
Plašila sam se da će se osećati ugroženo, a najveći strah mi je bio da zamrzi školu, učiteljicu i sve što je vezano za učenje. Uverenje da je „učenje mučenje“ nije mi bilo strano.
Moj muž i ja smo kroz formalno obrazovanje prolazili slične izazove, ali sam ja imala sreću da se iz tog okvira izvučem kada sam nastavila da se obrazujem kroz različite NLP edukacije, razvijajući svoje znanje, veštine i tehnike.
Novi pristup učenju
Odlučili smo da pređemo na novi sistem učenja, započinjući sa mentalnom aritmetikom. Ovaj pristup učinio je matematiku zabavnom!
Korišćenjem abakusa kao fenomenalnog didaktičkog sredstva, Ana je počela da pokazuje znake napretka.
Njena pažnja i koncentracija su se poboljšale, kao i radne navike i osećaj da i ona sada ima neke obaveze vezane za „školu“, a individualni pristup i brojne radionice doprineli su njenom emocionalnom i socijalnom razvoju.
Ali to nije bio kraj – sa njom sam radila i razne vežbe koje su bile usmerene na razvijanje različitih veština.
Razvijanje ljubavi prema učenju
Osim mentalne aritmetike, Ana i Natalija koja je sa već 4 godine krenula istim putem, su kroz različite igre i aktivnosti razvijale svoju kreativnost i sposobnosti razmišljanja.
Radeći zajedno, često smo se bavili pitancima, mozgalicama, ukrštenicama i sudokuu. Ove aktivnosti nisu bile samo zabavne, već su im pomogle da poboljšaju analitičko razmišljanje i koncentraciju.
Neurobicke vežbe su bile sjajan način da se pokrenu njihove mentalne sposobnosti, dok su zagonetne priče poticale njihovu maštu i kreativnost.
Zaista je bilo posebno gledati kako se uče kroz igru i izazove. Naša dnevna rutina uključivala je i glumu priča koje smo zajedno čitali.
Prepričavanje omiljenih knjiga kroz glumu nije samo doprinosilo njihovoj ljubavi prema čitanju, već je takođe razvijalo njihove komunikacione veštine i samopouzdanje, ali i razvoj empatije i razumevanje određenih likova kada „uđu u njihove cipele.“
Uloga roditelja u obrazovanju
Danas, Ana (14) i Natalija (10) su deca koja vole učenje, izazove, čitanje i istraživanje. Upoznate su sa svim sadržajima na internetu, popularnim pevačima, filmovima i serijama, ali su veoma umerene.
Svesne su da je maksimum provedenog vremena na telefonu oko dva sata dnevno. Ova ravnoteža omogućila im je da se razviju u savremene, informisane mlade ljude koji cene znanje i kreativnost.
Kao predavač i autor Radionica podrške roditeljstvu, često delim svoja iskustva s drugim roditeljima. Ono što je najvažnije jeste da kao roditelji imamo ključnu ulogu u razvoju naše dece.
Naša uverenja, vrednosti i stavovi prema učenju oblikuju kako će se ona odnositi prema obrazovanju tokom svog života. Naša iskustva su osnova za razvoj njihovih uverenja o učenju, i shvatanje da je obrazovanje proces koji traje ceo život.
Infinitum program: Spoj iskustava i znanja
Kroz sve ove aktivnosti, uspela sam da usadim ljubav prema učenju u srca svojih devojčica. Njihovi napreci nisu ostali nezapaženi, te smo sa divnim koleginicama i koautorkama stvorile InfinitUm program, koji zapravo sadrži elemente koje smo mi radile sa našom decom i koje su pokazale uspeh.
InfinitUm program intelektualnog, emocionalnog i socijlanog razvoja dece omogućava deci da postanu svesna i samostalna bića koja osvešćuju da je znanje moć, a život celoživotno učenje.
Šta roditelji mogu da rade?
Evo nekoliko saveta koji mogu pomoći roditeljima kako motivisati decu na učenje i da podrže svoje mališane:
- Budite uzor: Čitajte i učite za vas neka nova znanja zajedno sa svojom decom. Kada vide da ste vi zainteresovani za učenje, i oni će se više truditi da istražuju nove teme.
- Postavite rutinu: Uspostavite vreme za učenje i igru. Balans između obaveza i zabave pomaže deci da se usmere i fokusiraju na zadatke.
- Ohrabrujte istraživanje: Omogućite im da istražuju svoja interesovanja. Bilo da je u pitanju umetnost, nauka ili muzika, podržite njihove ideje i projekte.
- Postavite granice za tehnologiju: Definišite vreme provedeno na ekranima i uključite ih u fizičke aktivnosti. Umerena upotreba tehnologije doprinosi zdravijem razvoju.
- Budite prisutni: Aktivno slušajte svoje dete i uključite se u njihove aktivnosti. Kada vide da im posvećujete pažnju, osetiće se cenjenima i voljenima.
- Pružite emocionalnu podršku: Razgovarajte o osećanjima, izazovima i strahovima. Pomozite im da razviju emocionalnu otpornost i razumevanje sopstvenih osećanja.
Učenje je proces koji traje ceo život. Kroz Infinitum program, Ana i Natalija su naučile da prepoznaju važnost znanja i istraživanja, a kao roditelj, ponosna sam na njihove napretke.
Uloga roditelja je ključna, i kroz naš zajednički rad, možemo oblikovati budućnost naše dece. Kroz ljubav prema učenju, možemo zajedno stvoriti svet u kojem će znanje biti vrednovano i gde će se deca osećati sigurno i osnaženo.
Zakažite besplatno testiranje i demo čas za svoje dete u jednom od InfinitUm centara širom Srbije. Pomoćite im da otkriju svet koji čeka da bude istražen, i obezbedite im oslonac koji će ih voditi ka znanju. Kontaktirajte nas na broj 062 278 749 ili posetite našu web stranicu infinit-um.com.
Učićemo zajedno i otkrićemo neograničene mogućnosti i motivisati decu na učenje.