Kako mentalna aritmetika pomaže deci – 7 ključnih prednosti

Mnogo je tekstova i studija već napisano na temu metode računanja zvane mentalna aritmetika, te ovaj tekst nije pretenciozan u smislu „otkrivanja tople vode“, niti dokazivanja vrednosti i istinitosti svega što je do sada već rečeno ili napisano.

Namena i svrha ovog teksta je više lične prirode od strane autorke koja se duži niz godina bavi mentalnom aritmetikom kroz podučavanje dece.

Kako bi se došlo do mogućnosti da se neko podučava nečemu, neophodno je najpre da se materijom dobro ovlada, logičan proces, reklo bi se. A upravo kroz taj proces se stiču istinske spoznaje o korisnosti i delotvornosti onoga što se uči, radi i na neki način živi.

Mogla bih beskrajno dugo da pišem o prednostima i efektima koje je mentalna aritmetika unela u moj život, kao i promenama koje sam lično doživela od kako se njome bavim.

No, držaću se teme i navešću „samo“ 7 prednosti koje se pripisuju učenju mentalne aritmetike u dečijem uzrastu, tačnije rečeno u formativnoj fazi razvoja dece.

7 stvari koje podstiče mentalna aritmetika u dečijem uzrastu

koncentracija

1. Poboljšanje koncentracije

Bavljenje mentalnom aritmetikom zahteva visok nivo koncentracije i pažnje. Kroz redovno vežbanje deca razvijaju sposobnost da se fokusiraju na zadatke, što im pomaže i u drugim svakodnevnim aktivnostima i školskim predmetima.

2. Razvijanje memorije

Da bi se došlo do veštine mentalnog računanja, uče se brojne formule i tehnike koje stalnim ponavljanjem jačaju dečiju kratkoročnu i dugoročnu memoriju, što im pomaže u celokupnom obrazovanju.

3. Sposobnost logičkog razmišljanja i rešavanja problema

Ove veštine su potrebne kod matematičkih zadataka, ali i pri bržem i lakšem donošenju odluka u svakodnevnom životu.

4. Unapređenje brzine računanja

Bržim i tačnijim računanjem, deca se osećaju samouverenije i sigurnije prilikom rešavanja testova i ispita gde je često vreme ograničeno.

brzina računanja

5. Jačanje samopouzdanja

Kada deca vide rezultate svog truda i rada, osećaju se samouvereno i imaju volju za dalji rad i napredovanje.

6. Izraženija svesnost i prisutnost prilikom usvajanja informacija iz spoljašnje sredine

Sinhronizacijom leve i desne moždane hemisfere koja nastaje kao proizvod bavljenja mentalnom aritmetikom, kao i uključivanjem svih čula tokom rada na abakusu dolazi do veće efikasnosti u obradi i selekciji informacija iz sveta koji ih okružuje.

7. Podsticanje kreativnosti

Iako se mentalna aritmetika često smatra strogo logičkom aktivnošću, ona zapravo podstiče razvoj kreativnosti. Deca često pronalaze nove i inovativne načine rešavanja problema, što ih vodi ka ovakvom kreativnom razmišljanju i u drugim životnim segmentima.

Ovde ću se zaustaviti, jer mi nije namera da pišem beskrajnu studiju od čijeg čitanja će mnogi odustati i pre nego što pročitaju naslov, ali verujte mi da bih mogla da stignem i do 77 prednosti mentalne aritmetike za decu.

Više o podsticaju intelektualnog, socijalnog i emocionalnog razvoja dece, čitajte na našem blogu.