Kada sam prvi put uvela svoje ćerke, Anu i Nataliju, u svet mentalne aritmetike, nisam ni slutila koliko će ovaj put transformisati njihovu svakodnevicu, ali i način na koji razmišljaju i donose odluke.
Svoje putovanje Ana je krenula sa 6 godina a Natalija sa 4. Kroz godine sam gledala kako se njihovi umovi oblikuju, baš kao što grnčar polako oblikuje grumen gline, i postaju izuzetno vešti, fokusirani, i samopouzdani.
Podeliću sa vama moje iskustvo kako je mentalna aritmetika, poput vetra koji polako ali sigurno oblikuje stenu, uticala na poboljšanje kognitivne funkcije i razmišljanja i postala temelj njihovih svakodnevnih veština.
Sadržaj
Toggle1. Poboljšava kognitivne funkcije kroz koncentraciju i fokus
Koncentracija i fokus su poput svetionika u olujnom moru. Kada deca kroz mentalnu aritmetiku razvijaju sposobnost fokusiranja, ona uče kako da taj svetionik zadrže upaljenim, bez obzira na oluje koje ih okružuju.
Sećam se trenutaka kada bi Ana sela da rešava složene zadatke, a njen fokus bio toliko jak da je ni galama u pozadini nije mogla omesti.
Natalija, s druge strane, je razvila mirnu koncentraciju dok crta i rešava zadatke – kao da je pronašla svoj unutrašnji kompas koji je vodi kroz svaki izazov.
Vremenom su za njih i postajale zanimljive aktivnosti koje bi iziskivale ove veštine. Natalija je u svetu kreative i pravljenja nakita, a Ana kroz gitaru i klavir, a njena strast i razonoda joj je postalo streličarstvo.
Kako to nije teranje već sama potreba deteta, prema tim aktivnostima se ophode sa ljubavlju, pa ove godine je Ana na svetskom takmičenju u streličarstvu u Austriji osvojila 4. mesto u svojoj kategoriji.
2. Razvija analitičko razmišljanje
Analitičko razmišljanje je poput slagalice – svaki deo problema mora da se uklopi na pravo mesto. Mentalna aritmetika naučila je moje ćerke kako da brzo prepoznaju šablone i sastave tu slagalicu, bilo da je reč o brojevima ili svakodnevnim situacijama.
Natalija je, na primer, često pronalazila jednostavnija rešenja za zadatke koje bi većina dece njenog uzrasta smatrala komplikovanim. Kao da je mogla da vidi ceo mozaik dok su drugi još uvek gledali pojedinačne komade.
3. Povećava brzinu obrade informacija
Mentalna aritmetika je poput trkačkog automobila – što više vežbate, to brže možete da obradite informacije. Gledala sam kako Ana razvija neverovatnu sposobnost da izračuna rezultate brzinom svetlosti, ali ta brzina se prenela i na druge aspekte života.
Bilo da je reč o brzoj analizi teksta ili donošenju odluka u svakodnevnim situacijama, njen um je postao poput motora koji ne usporava.
Mentalna aritmetika poboljšava brzinu obrade informacija, što direktno utiče na jačanje kognitivne funkcije i sposobnost donošenja efikasnih odluka.
4. Mentalna aritmetika jača pamćenje
Pamćenje je poput čarobnog sanduka u koji smeštamo sve što smo ikada naučili. Mentalna aritmetika je pomogla Ani i Nataliji da izgrade svoj sanduk s blagom, u kome je svaki broj i formula uvek na dohvat ruke.
Razvijanje pamćenja kroz mentalnu aritmetiku doprinosi opštem razvoju kognitivne funkcije, omogućavajući deci da bolje koriste naučeno znanje u svakodnevnom životu.
Natalija je, na primer, znala da bez problema zapamti nizove brojeva, a kasnije se ova sposobnost prenela na školske predmete gde je s lakoćom pamtila datume i činjenice. Kao da je svaki novi podatak bio pažljivo složen u njenom umu, spreman za upotrebu kada je potreban.
5. Unapređuje sposobnost rešavanja problema
Rešavanje problema je kao penjanje uz planinu – potrebna je upornost i sposobnost da sagledate više puteva ka vrhu. Deca koja rade na mentalnoj aritmetici uče da, umesto da odustanu pred prvim izazovom, traže alternativne rute.
Ana je postala prava „planinarka“ u rešavanju zadataka – umesto da se muči sa jednim rešenjem, ona bi analizirala problem iz različitih uglova dok ne nađe pravi put ka vrhu.
6. Razvija samopouzdanje
Samopouzdanje je kao seme koje treba pažljivo zalivati da bi procvetalo. Svaki uspeh u mentalnoj aritmetici bio je poput kapi vode koja je negovala to seme u Ani i Nataliji.
S vremenom, te kapi su stvorile čvrste korene, a njihove veštine procvetale su u samopouzdane mlade devojke.
Natalija, koja je ranije bila tiha i povučena u društvu, sada samouvereno preuzima inicijativu u grupnim projektima, a Ana je postala lider među svojim vršnjacima.
7. Razvija radne navike
Radne navike su poput izgradnje kuće – potrebni su temelj, strpljenje i posvećenost. Kroz mentalnu aritmetiku, moje devojke su naučile vrednost doslednog rada.
Svaki dan, malo po malo, njihova kuća radnih navika postajala je sve stabilnija i snažnija. Danas, obe samostalno organizuju svoje vreme za učenje i vežbanje, kao arhitekte koje pažljivo planiraju svaki korak ka cilju.
Mentalna aritmetika nije samo alat za razvijanje matematičkih veština; ona je poput ključa koji otključava mnogo širi svet kognitivnog razvoja.
Zahvaljujući edukaciji koja traje samo 3 do 4 godine sam bila u prilici da gledam kako se moji „mali matematičari“ pretvaraju u samouverene, analitičke i odlučne mlade ljude, spremne da se suoče s bilo kojim izazovom koji im život donese, a sada kao tinejdžerka na je to od veeeeelikog značaja.
Ako želite da i vaše dete razvije ovakve veštine, Infinitum program intelektualnog, emocionalnog i socijalnog razvoja dece može biti ta čarobna vrata kroz koja će proći ka svetlijoj i uspešnijoj budućnosti.
Zaključak
Mentalna aritmetika nije samo alat za matematičke veštine, već važna u razvou kognitivne funkcije, osnažujući decu da se lakše nose s izazovima u svakodnevnom životu.