Socijalne veštine u ranom detinjstvu – temelj za zdrav emocionalni razvoj

Od rođenja i u najranijem dobu, dete raste i razvija se uskom krugu najbližih članova porodice: mama, tata, brat, sestra ili dalje bake, deke, tetke, ujaci…

To je bezbedno i sigurno okruženje ispunjeno ljubavlju, pažnjom i usmereno na zadovoljavanje svih osnovnih potreba jednog malog bića.

Interakcija sa svakim članom porodice predstavlja uvod u razvoj budućih socijalnih veština koje će detetu biti neophodne u komunikaciji sa drugarima u vrtiću, školi, na igralištu, ali i sa autoritetima na istim tim mestima.

Već smo u više naših tekstova spominjali da deca najbolje usvajaju nove veštine posmatranjem i imitiranjem nas roditelja, odnosno starijih i odraslih, ali i vršnjaka, kao i kroz igru.

Kako možete doprineti što boljem razvoju socijalnih veština vaših mališana i zašto je to važno?

Šta su socijalne veštine?

Veštine socijalizacije u ranom dobu
Veštine socijalizacije u ranom dobu

Za početak možemo da definišemo šta zapravo obuhvata pojam socijalne veštine.

Socijalne veštine predstavljaju sposobnost održavanja odnosa i saradnje sa drugim osobama kako bi se postigao neki zadati zajednički cilj.

One nam omogućavaju bolju i jasniju komunikaciju i uključuju razgovetan govor, jasno izražavanje, sposobnost da se adekvatno organizuje vreme i daju mogućnost za dobru međusobnu saradnju pojedinaca.

Interakcija sa roditeljima

Važnost razvoja socijalnih veština u ranom detinjstvu je velika i predstavlja kompleksan proces, a prvi korak u tom procesu jeste interakcija deteta sa roditeljima.

Kroz ovaj odnos dete dobija osnovu za prepoznavanje i razumevanje emocionalnih i socijalnih signala, uči kako da se poveže sa drugima i stiče sigurnost u interakcijama.

Na primer: kroz igru u kojoj dete imitira pripremu ručka ili kafe i poslužuje roditelje izgovara reči „izvoli“ i „prijatno“, a roditelj se zahvaljuje, dete usvaja tu interakciju i primenjuje je u budućnosti u sličnim situacijama.

Uloga vršnjaka u razvoju socijalnih veština

Vršnjaci igraju značajnu ulogu
Vršnjaci igraju značajnu ulogu

Kroz igru sa drugom decom imaju priliku da uče o deljenju, empatiji, pomaganju, saradnji, rešavanju konflikata na konstruktivan način, a imitiranje i igranje uloga doprinose sagledavanju situacija iz druge perspektive.

Zato je uključivanje u vrtić ili neku dodatnu aktivnost sa vršnjacima veoma korisno za razvoj socijalnih veština dece, a pripadnost grupi predstavlja deo socijalizacije.

Poštovanje pravila, jasne granice i pripadnost grupi olakšavaju razvoj socijalnih veština.

Razvoj emocionalne inteligencije kod dece

Prepoznavanje i razumevanje emocija, kako svojih tako i tuđih, veoma je važno u razvoju socijalnih veština jer omogućava detetu da pokaže empatiju prema drugima, a da svoje emocije jasno i na adekvatan način izrazi.

Igra kao način učenja socijalnih veština

Za decu svih uzrasta učenje kroz igru, kreativnost i iskustvo predstavlja najprirodniji način učenja, savladavanja i integrisanja neke veštine. To važi i za razvoj i učenje socijalnih veština.

Deca vole da glume i da menjaju uloge sa vama i to je odličan način da proverite sebe u njihovom „ogledalu“, ali isto tako i da im pokažete kako oni izgledaju u vašem.

To su igre koje možete igrati na putu do vrtića, dok ste u kupovini ili postavljate zajednički obrok.

Iznenadićete se koliko vaših nesvesnih gestova i izraza oni mogu da usvoje i odlična je prilika da promenite ukoliko vam se ne sviđa „odraz“ u ogledalu.

Snaga roditeljskog primera

Zato je važno da upravo svojim primerom, dajemo primer deci.

Ukoliko naš primer nije dominantan, dete će preuzeti neki primer iz okruženja i to je najizraženije u periodu puberteta, a može biti kontraproduktivno za dete ukoliko primer nije u skladu sa vrednostima koje želite da dete usvoji.

Podrška u razvoju socijalnih veština

Podrška roditelja u socijalizaciji
Podrška roditelja u socijalizaciji

Zato je veoma važno od najranijeg detinjstva uspostaviti vezu sa detetom i potražiti podršku ukoliko imate nedoumice.

Na našim InfinitUm časovima veliku pažnju posvećujemo razvoju socijalnih veština upravo kroz poučne priče i igranje uloga u kojima sva deca mogu da se nađu i u stvarnom životu.

Ukoliko želite, prijavite vaše dete na besplatan probni čas.

Na taj način kreiramo iskustvo u podržavajućem okruženju i upoznanjemo se sa raznim situacijama.

Često deca sa nama podele iskustva koja su imali u vrtiću ili školi pa vežbamo baš na tim primerima kako nešto može drugačije da se reši.

Ukoliko se desi neka situacija, dete može da primeni iskustvo stečeno na času i reaguje primereno i adekvatno sa samopouzdanjem i empatijom.

Povezivanje emocija i socijalnih veština

Kroz ove igre osnova je prepoznavanje emocija, kako svojih tako i tuđih, jer svaka socijalna interakcija isprepletena je emocijama i ne možemo odvojiti razvoj socijalnih veština od emocionalnog razvoja.

Otvoren razgovor o emocijama je ključ za njihovo prepoznavanje i uvažavanje, a zatim na red dolazi društveno prihvatljivo ponašanje u skladu sa emocijama.

I to su veštine koje se se mogu vežbati sa decom, prvo u porodičnom okruženju, od najranijeg uzrasta, a zatim i u kolektivu, bilo da je u pitanju vrtić, škola, igralište…

Priprema za izazove puberteta

Socijalne veštine u pubertetu
Socijalne veštine u pubertetu

Jako je bitno da se gradi odnos poverenja sa decom, da mogu otvoreno izraziti svaku emociju i da imaju pravo da je prožive i prihvate.

U tom slučaju, pubertet kao doba odrastanja, koje prate najburnije emocije, lakše ćete prebroditi.

Dete će imati neophodnu podršku u vama kao roditeljima i odrastaće u odraslu osobu sposobnu da ostvari društvene interakcije, izrazi empatiju, gradi prijateljstva i bude ispunjeno i zadovoljno biće.

Ključ za budućnost

Svesni rad roditelja i okruženja deteta na razvoju socijalnih veština od najranijeg uzrasta, zaista predstavlja ključ i osnovu za odrastanje u mladu osobu punu empatije i razumevanja za sebe i druge.